Ochrona żywności i produktów nietrwałych z pomocą folii

Inne

Każdy klient sklepów spożywczych i sieci handlowych niejednokrotnie spotykał się z opakowaniami foliowymi, które umożliwiają swobodne obejrzenie kupowanego produktu i jego porównanie z innymi dostępnymi na sklepowej półce. Szczególnie często żywność pakowana jest w taki sposób, aby klienci mogli ocenić wielkość, rodzaj i stan jakości kupowanego towaru. Zwłaszcza jeśli jest to towar szybko psujący się lub mogący stracić swoje walory – jak np. mięso, folie barierowe zabezpieczają ten towar przed dostawaniem się do opakowania czynników zewnętrznych jak wilgoć, która w oczywisty sposób może zepsuć żywność. Inne czynniki zewnętrzne, które nie powinny się dostać do środka opakowania – nie tylko takiego z żywnością i produktami spożywczymi, ale także np. z materiałami metalowymi – to m.in.:

  • światło i promieniowanie UV;
  • zanieczyszczenie środowiskowe;
  • szkodniki (insekty);
  • zapachy i aromaty;
  • korozja (rdza).

Folie barierowe z pochłanianiem wilgoci i nie tylko

Folie ochronne tego typu występują w wielu różnych formach i w zróżnicowanych wariantach składników i proporcji. W zależności od zastosowanych materiałów i surowców, zmieniają się parametry pochłanialności wilgoci czy przepuszczalności światła, więc firmy oferujące takie folie barierowe mogą wyprodukować dla klienta folię idealnie dopasowaną do jego potrzeb. Poprzez zmianę składu folii można podnieść jej poszczególne parametry, dzięki czemu dostępne są bardzo zróżnicowane standardy: od folii aluminiowych i PET, przez popularne HDPE i LDPE, po bardziej specjalistyczne folie PF. Składają się z wielu warstw, co podnosi ich skuteczność i zmniejsza ryzyko niespodziewanego przerwania lub przedziurawienia, a dodatkowo świetnie się przyklejają i szczelnie opakowują każdy towar. Dzięki pochłanianiu wilgoci, wewnątrz opakowania nie dochodzi do skraplania się pary wodnej, co znacząco obniżałoby wartość produktu i jego wygląd.

Różne formy dostawy i zastosowania

Aby skutecznie i szybko pakować towar – bez względu na jego rodzaj, rozmiar czy nietypowy kształt opakowania – folie barierowe są udostępniane klientom w rozmaitych wygodnych w użyciu formach. Można nie tylko zamówić folię o zróżnicowanej grubości, ale także można zaprojektować dowolny nadruk na taką folię – co jest szczególnie istotne dla firm pragnących np. podkreślić swoje logo na produkcie lub zamieścić na folii istotne informacje o składzie produktu ukrytego wewnątrz opakowania. Zamówiona folia może być dostarczona do klienta w wybranej przez niego, wygodnej do użytku formie: w rolach, arkuszach, workach lub tzw. rękawach i półrękawach.